Mahlametsa Õunamahl 5L

Ühik: tk

5L

10,40 €

Kaks kilo õunu = üks liiter õunamahla
Tootmiseks kasutatakse taluhoovis asuvat kõrvalhoonet, mille ruumid on kohendatud mahlategemiseks ja hoiustamiseks. Suvel soetati sinna ka uus lintpress ja pesur-purustaja.
Sorteeritud õunad kallatakse pesur-purustajasse ja sealt liigub purustatud õunamass otse pressi lindile. Selleks, et toormahlas olev sade ei satuks pakendisse, setitatakse õunamahla enne pastöriseerimist ja villimist mõne tunni kogumisnõus. Segumahlade valmistamisel on see aga hädavajalik juba selleks, et mahlade maitsed omavahel korralikult seguneksid ja vormistaksid lõpliku maitse. Perenaise sõnul on sellise tootmismudeli puhul tootlikkus väga hea ning lisaks ei vaja see praegu lisatööjõudu, mis on väiketootja jaoks ülioluline.
Mahlametsa talu mahlategu algab oktoobris õunte korjamisega. Igaks mahlapressimise päevaks korjatakse kokku vähemalt 3 tonni õunu. Mahlametsa talu mahla valmistamise omapäraks on see, et mahlaõunteks korjatakse suuremalt jaolt küpseid, jube maas olevaid õunu. „Kuna need ei säili pikalt, ei vaja me nende säilitamiseks ja järelvalmimiseks eraldi ruumi, vaid saame need kohe teha mahlaks, mis on tihti palju magusam kui puu otsast korjatud viljadest tulev mahl,” selgitab perenaine.
Kõige aktiivsemal perioodil toodetakse päevas 1,5 tonni toormahla. Eelmise aasta kogutootlikkus oli 10 000 liitrit, milleks oli vaja korjata tonnide kaupa õunu. Ühe liitri toormahla tegemiseks on vaja umbes kaks kilo ubinaid. Seega tuleb selle aasta eesmärgi – 20 000 liitri – täitmiseks korjata 40 000 tonni õunu. „Meie plaan on kasvatada tootlikkust 50 000 liitrini aastas. Praegu rendime vajaminevate õunte jaoks järgmised 10 aastat Valtus asuvat 10 hektari suurust maheõunaaeda.“